Arçelik’ten yapay zekâ destekli ilk otonom çamaşır makinesi “Neo”

Arçelik, yapay zekâ teknolojisini çamaşır makinesine uyarlayarak, ilk otonom çamaşır makinesi Neo’yu geliştirdi. Şirket açıklamasına göre, Arçelik’in ilk otonom çamaşır makinesi Neo, entegre akıllı sensörleri ve yapay zekâ destekli “Optimix” özelliği sayesinde en doğru yıkama programını kendi kendine belirliyor.

Arçelik’in yapay zekâ destekli, ilk otonom çamaşır makinesi Neo, kumaşların türüne göre sunduğu farklı programlar yerine, ihtiyaca göre uygun yıkama adımlarını kendisi belirliyor. Neo, Optimix tuşuna basıldığında bu verilere göre en doğru yıkama adımlarını oluşturarak, deterjan, enerji ve su tüketimini en ideal seviyede tutuyor.

Arçelik’in geliştirdiği ilk otonom çamaşır makinesi Neo’nun ağırlığının yüzde 24’ü geri dönüştürülmüş materyallerden oluşuyor. Neo, A enerji sınıfındaki ürünlere göre yüzde 10 daha az enerji tüketimine sahip.

İklim Dostu Hareket başlattı

Geçen yıl bilim insanları, sivil toplum kuruluşları, aktivist ve sanatçıların yer aldığı ortak akıl platformu İyi-Ge’yi kuran Arçelik, müşterilerine daha sürdürülebilir yaşam konusunda ilham vermek üzere İklim Dostu Hareket’i başlattı.

Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, 1959 yılında ilk yerli çamaşır makinesini, 1974’te ilk yerli tam otomatik çamaşır makinesini ürettiklerini ve şimdi de ilk otonom çamaşır makinesi Neo’yu sunmaktan gurur duyduklarını ifade etti.

Dinçer, Arçelik olarak sürdürülebilirlik odaklarını AR-GE ve inovasyon alanındaki güçleriyle birleştirerek müşterilere çevre dostu ürün ve teknolojiler sunmaya devam ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bunun en son örneği olan Neo, entegre akıllı sensörler ile kumaşın türü, kirlilik seviyesi ve yük miktarını tespit ediyor ve yapay zekâ destekli Optimix özelliği sayesinde, en doğru yıkama adımlarını kendisi belirliyor. Deterjan, enerji ve su tüketimini ideal seviyede tutuyor. Yaşam döngüsü boyunca karbon ayak izini yüzde 32 oranında azaltıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir