Emeklilerin bayram ikramiyesinde 2 formülden biri zam olacak. Nisan ayında hesaplara yatacak

2024 Ocak ayında emekliler yüzde 49,25 oranında zam aldılar. En düşük emekli aylığı 10 bin lira oldu. Ancak bu zam emeklileri tatmin etmedi ve bayram ikramiyesindeki artışı beklemeye başladılar.

Yılmaz, emeklilere müjde vererek, bayram ikramiyesinde iki seçenek olduğunu açıkladı.

BİRİNCİ SEÇENEK

Birinci seçenek, bayram ikramiyesine yüzde 50 zam yapılması. Yılmaz, bu durumda bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkacağını ve emeklilerin bin lira kazanacağını belirtti.

İKİNCİ SEÇENEK

İkinci seçenek, bayram ikramiyesinin Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak 5 bin lira olması. Yılmaz, bu durumda bayram ikramiyesinin 2 bin 500 lira artacağını ve emeklilerin büyük bir sevinç yaşayacağını ifade etti.

Yılmaz, bu seçeneklerin hayata geçmesi için yasal bir süreç gerektiğini de hatırlattı. Emekli maaşları TÜFE’ye göre yılda iki kez zamlanırken, bayram ikramiyesi, refah payı, ek ödeme gibi unsurların kanunla belirlenmesi gerekiyor.

Bu nedenle, bu seçeneklerin uygulanması için Meclis’ten geçmesi, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması ve Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor. Emeklilerin gözü kulağı Meclis’te olacak.

10 Nisan Çarşamba günü bayramın birinci günü olduğunu belirten yetkililer, bayram ikramiyesinin bu tarihten önce yatacağını, bunun da nisan ayının başı olacağını belirttiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir