MTV’de gecikme faizi ne kadar? AYM kararını bekleyenler ödeme yapmamıştı

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ile ilgili karar çıktı. Yüksek mahkeme oy birliği ile ek verginin iptalini reddetti. Şimdi MTV süreci kaldığı yerden devam edecek, ilk taksiti ödeyenler için ikinci taksim kasım sonuna kadar ödenecek. Peki ilk taksiti ödemeyenler için durum ne olacak? Gecikme faizi ne kadar?  

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle oluşan finansman ihtiyacı dolayısıyla yapılan ek MTV vergisi Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştı. 

YÜZDE 87’Sİ KARŞILANDI

Yüksek mahkeme MTV alınmasını öngören düzenlemenin iptali istemini oy birliği ile iptal etti. Bu karar sonrası gözler ikinci ödeme ve gecikme faiz oranına çevrildi. EK MTV’nin ilk taksitinin 6 Eylül’e kadar ödenmesi gerekiyordu. İlk taksit döneminde 13.2 milyar TL gelir elde edilmiş. Hedeflenen tahsilatın yüzde 87’si karşılanmıştı. 

GECİKME FAİZİ NE KADAR? 

Bu dönemi kaçıran araç sahipleri aylık yüzde 2.5 gecikme faizi ile ilk taksiti ödeyebilecek. İkinci taksitin ödeme süresi 30 Kasım’da sona erecek. 

ÖDEMELER NEREYE YAPILIYOR?

Ödemeler Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait internet adresi, interaktif vergi dairesi ve Gelir İdaresi Başkanlığı mobil uygulamasından anlaşmalı bankaların kredi, banka kartları ya da banka hesabından, şubelerden, mobil telefon ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek.  Ayrıca vergi dairesi veznelerine, PTT şubelerine ödemede bulunulabilecek.

MTV ÖDENMEZSE NE OLUR?

Taşıtların satış ve devir işlemleri için MTV’nin ödenmesi gerekiyor. Ek MTV’nin ödenmemesi takdirde araç muayeneleri yapılmayacağı gibi trafikten çekme, hurdaya ve yurt dışına çıkarma dolayısıyla teşhir kapatma işlemleri gerçekleştirilemeyecek. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x