Vatandaşlara önemli tavsiye! Borsa ve altında bu seviyelere dikkat…

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününe yüzde 1,61 yükselişle 9 bin 275 puandan başladı.

Ons altının fiyatı 2 bin 280 dolar seviyelerinden işlem görürken, gram altın 2 bin 340 lira seviyelerinden alıcı buluyor.

BORSA İÇİN TARİH VERDİ

Merkez Bankası’nın seçim öncesi faiz kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekonomi politikaları noktasında kararlı duruşunun piyasalar için oldukça önemli olduğunu belirten Paksoy, borsada yukarı yönlü bir seyrin oluştuğunun altını çizdi. Borsanın bankacılık sektörünün önderliğinde yükselişe geçtiğini ifade eden Paksoy, borsadaki bu pozitif durumun genele yayılmaya başladığına dikkat çekti.

Borsada asıl yukarı yönlü hareketin bayramdan sonra başlayacağına işaret eden Paksoy, yabancı yatırımcının da seçim sonrası borsaya gelmeye başladığını söyledi. 9 bin 400 – 9 bin 450 puan seviyesinin yukarı yönlü kırılmasının oldukça önemli olduğunun altını çizen Paksoy, “Bu seviye kalıcı destek noktası olursa eğer kısa vadede 9 bin 700 puan ana direnç seviyesi olduğunda borsada 10 bin 700 puana kadar alan açılacak” diye konuştu. 

Paksoy, Mayıs ayı başında S&P’nin Türkiye’nin notunu artırması durumunda borsaya pozitif etkisi olacağını ifade etti.

İŞTE BU SEKTÖRLER ÖNE ÇIKACAK

Bankacılık sektörünün yanı sıra sınai, turizm, gayrimenkul, otomotiv, ulaştırma sektörler ve rafineri tarafında yer alan firmaların borsada değer kazanacağına dikkat çeken Paksoy, petrol fiyatlarındaki yükselişe ayrı parantez açtı. Rafineri tarafında faaliyet gösteren işletmelerin borsada değerlerini artırabileceğini yineleyen Paksoy, petrol fiyatlarının artmasının enflasyon hedefleri için ise olumsuz olduğunu ifade etti. Yabancı yatırımcının özellikle holding hisseleri alacağını da sözlerine ekledi

“ALTINDA HER GERİ ÇEKİLME ALIM FIRSATI”

“Fed, faiz indirimi noktasında kafa karıştırmaya devam ediyor altın fiyatlarında düzeltmeler görebiliriz” diyen Paksoy, ons altının 2 bin 350 dolar ile rekor kırdığını, bu seviyelerden gelebilecek geri çekilmelerin alım fırsatı olduğunun altını çizdi. Bu dönemde trade etmenin kazançlı olmayacağına dikkat çeken Paksoy, al-sat farkının daraldığına belirtti. Petrol fiyatlarındaki gelişmelerin altını da etkileyeceğini ifade eden Paksoy, uzun vadede gram altının 3 bin lira seviyelerinin üzerine çıkacağını vurguladı. “Altın yatırımcısı yatırımlarını korumayı devam etsin, trade ise önermiyorum” diye konuştu.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x